پولیپ روده و راه های تشخیص و درمان آن

یکی از عوارضی که با توجه به نوع تغذیه و سبک زندگی می تواند در فرد ایجاد شود پولیپ روده بزرگ است. این عارضه معمولا بی خطر است. اصلاح سبک زندگی و مصرف غذاهای غنی از ویتامین D، کلسیم و فیبر می تواند منجر به درمان یا کاهش اثرات این عارضه شود. باید به این مورد توجه داشت که عدم تشخیص به موقفع و درمان نامناسب این عارضه می تواند منجر به بروز سرطان روده در افراد مبتلا به این عارضه شود. به همین دلیل، آشنایی با علت بروز پولیپ روده و راه های تشخیص و درمان آن می تواند گامی موثر در جهت افزایش کیفیت زندگی باشد.

علائم پولیپ روده

در اغلب موارد، ابتلا به این عارضه با علامت و نشانه خاصی همراه نیست. به همین دلیل ممکن است افراد مبتلا به پولیپ کولون اطلاعی از ابتلا خود به یان عارضه نداشته باشند. با این حال، بررسی های متعدد مجموعه یا از علائم را برای تشخیص این عارضه تعیین کرده است. البته به یاد داشته باشید که ممکن است فرد مبتلا تمام علائم زیر را نداشته باشد. اما بهتر است با مشاهده هریک از یان علائم در اولین فرصت با پزشک متخصص مشورت داشته باشید. مهمترین علائم آن عبارتند از:

ابتلا به پولیپ در ناحیه روده با خونریزی همراه است در نتیجه در مدفوع خون مشاهده خواهد شد

 • خونریزی در ناحیه مقعد
 • خون در مدفوع
 • درد بعد از خروج مدفوع
 • ابتلا به اسهال یا یبوست بیش از یک هفته
 • تهوع یا استفراغ
 • خستگی
 • تنگی نفس

پولیپ روده

انواع پولیپ روده

عمده ترین عامل در تقسیم بندی پولیپ ها، اندازه آنها است. بر اساس اندازه و میزان سرطان زایی می توان پولیپ های روده بزرگ را به سه دسته مختلف تقسیم کرد. این سه دسته عبارتند از:

انوع پولیپ های کولون

 • پولیپ هایپرپلاستیک: این نوع عارضه کاملا بی خطر بوده و منجر به برزو سرطان روده در فرد مبتلا نخواهد شد.
 • پولیپ آدنوماتوز: شایعترین نوع پولیپ در این دسته قرار دارد. در اغلب موارد این نوع عارضه سبب ایجاد تومورهای سرطانی در فرد مبتلا نمی شود. اما در برخی موارد ثابت شده است که دلیل سرطان روده بزرگ ابتلا به پولیپ آدنوماتوز است. پس در این مورد برای انتخاب و شیوه درمانی مناسب حتما با مشورت پزشک خود عمل کنید.
 • پولیپ های بدخیم: این دسته از پولیپ ها در اغلب موارد به سرطان روده ختم می شوند. پس تشخیص به موقع و انتخاب شیوه درمانی مناسب این نوع عارضه موثرترین اقدام در پیشگیری از ابتلا به سرطان روده خواهد بود.

علت ابتلا به پولیپ روده

اطلاع دقیقی در مورد بروز این عارضه در بدن وجود ندارد. اما تحقیقات نشان داده اند که پولیپ ها در اثر رشد غیر عادی بخشی از بافت روده ایجاد می شوند. سیستم بدنی به گونه ای عمل می کند که هر چند وقت یکبار اقدام به تولید سلول های جدید و جایگزینی آنها با سلول های قدیمی می نماید. تقسیم و رشد سلول ها بر اساس اصول و قاعده انجام می شود. اما در برخی موارد، سلول ها بدون نیاز اقدام به انجام تقسیمات سلولی می نمایند. این تقسیم و رشد بیش از حد سلول ها سبب ایجاد پولیپ می شود. پولیپ می تواند در هر نقطه ای از رود ایجاد شود.

افزایش سن و زمینه وراثت احتمال ایجاد پولیپ در روده را افزایش خواهد داد.

 

عوامل موثر در بروز پولیپ روده

 • سن بیش از 50 سال
 • اضافه وزن
 • وراثت
 • سابقه ابتلا به پولیپ
 • ابتلا به سرطان تخمدان یا رحم
 • ابتلا به بیماری های عفونی مانند کرون یا کولیت اولسراتیو
 • ابتلا به دیابت نوع 2 و عدم کنترل و درمان این بیماری
 • ابتلا به برخی بیماری های ژنتیکی مانند پولیپوز آدنوماتوز، سندروم پوتز جگرز، سندروم پولیپوز دندانه دار، سندروم لینچ

علاوه بر موارد فوق سبک زندگی و مصرف برخی مواد نیز می تواند احتمال ابتلا به پولیپ کولون را افزایش دهد. اهمیت این مورد به اندازه ای بالا است که اغلب متخصصین مهمترین راه در پیشگیری و درمان پولیپ (بجز پولیپ های بدخیم) را اصلاح سبک زندگی و تغییر عادات غذایی می دانند. مهمترین عاداتی که می تواند منجر به ابتلا به پولیپ روده شود عبارتند از:

 • استعمال دخانیات
 • نوشیدن مکرر مشروبات الکلی
 • بی تحرکی و عدم انجام ورزش منظم و روزانه
 • مصرف غذاهای پرچرب

روش تشخیص پولیپ روده

کولونوسکوپی بهترین راه تشخیص و درمان پولیپ کولون است

همانطور که اشاره شد، هیچ نوع علامت ویژه ای برای ابتلا به این عارضه وجود ندارد. ممکن است تا زمانی که این عارضه وخامت پیدا کند علامت شاخصی برای تشخیص وجود نداشته باشد. در نتیجه توصیه می شود اگر فردی به بیماری هایی مانند دیابت نوع دو مبتلا است، یا دارای سابقه خانوادگی ابتلا به این عارضه است باید حتما برای بررسی احتمال ابتلا به این عارضه چکاپ شود. از سوی دیگر، اگر شما به صورت دائمی سیگار یا مشروبات الکلی مصرف می کنید نیز بهتر است نسبت به ابتلا به این عارضه حساس باشید. برای تشخیص این عارضه انجام آزمایش های زیر توصیه می شود:

کولونوسکوپی: در این روش، پزشک با استفاده از یک دوربین به بررسی ناحیه مقعد یا روده بیمار می پردازد. این روش به پزشک معالج امکان می دهد در صورت مشاهده پولیپ ان را خارج کرده یا نمونه برداری انجام دهد. در نتیجه می توان از بدخیم یا خوش خیم بودن پولیپ اطمینان حاصل کرد.

سیگموئیدوسکوپی: اجرای این روش کاملا مشابه با روش کولونوسکوپی است. تنها تفاوت این دو روش در این است که با انجام سیگموئیدوسکوپی، پزشک معالج امکان نمونه برداری از پولیپ را نخواهد داشت.

باریم انما: در این شیوه، پزشک باریم مایع را به درون مقعد بیمار تزریق می کند. در مرحله بعد با استفاده از اشعه ایکس، عکسبرداری از روده انجام می شود. استفاده از باریم سبب می شود روده در عکس های به صورت سفید ظاهر شود. در نتیجه اگر نقاط تیره ای در عکس مشاهده شود قطعا نشان دهنده وجود پولیپ است.

سی تی کولونوگرافی: برای تصویر برداری از روده و مقعد در این روش از سی تی اسکن استفاده می شود. بررسی تصاویر دوبعدی و سه بعدی بدست آمده امکان تشخیص بافت های متورم، انواع توده ها، زخم ها و همچنین پولیپ ها را فراهم می کند.

آزمایش مدفوع: اگر فرد در مدفوع خود خون مشاهده کند باید حتما از مدفوع او نمونه های گرفته و بررسی شود. اگر در نمونه های آزمایش شده از مدفوع نیز خون وجود داشته باشد می تواند دلیل قطعی ابتلای فرد به پولیپ روده باشد.

 

درمان پولیپ روده

خارج کردن پولیپ ها از روده را می توان به عنوان بهترین شیوه درمان در نظر گرفت به احتمال زیاد پزشک در حین انجام کولونوسکوپی با مشاهده پولیپ، آنها را خارج خواهد کرد. در مرحله بعد، برای بررسی نوع پولیپ و احتمال سرطانی بودن، آزمایشاتی بر روی آن انجام خواهد شد. در اغلب موارد بدون نیاز به جراحی می توان پولیپ ها را به راحتی از بدن خارج کرد. با یان حال، اگر در برخی موارد اندازه پولیپ بزرگتر از مقداری باشد که امکان خروج در حین کولونوسکوپی وجود داشته باشد، انجام جراحی ضرورت خواهد یافت. در این موارد برای خروج پولیپ ها از جراحی لاپاراسکوپی استفاده می شود.

پیشگیری از پولیپ روده

یاده ترین راه برای پیشگیری از این عارضه اصلاح و تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی است. فرد باید تحرک کافی داشته باشد. در نتیجه باید روزانه و به صورت منظم ورزش کند. باید در برنامه غذایی خود از مواد کم چرب یا فاقد چربی استفاده کند. مصرف ویتامین هایی مانند D را در برنامه روزانه خود قرار دهد. به دلیل تاثیر فیبر بر بهبود عملکرد روده باید مصرف سبزیجات و میوه های تازه در برنامه غذایی قرار گیرد. مواد حاوی کلسیم و ویتامین D بالا مانند لبنیات، بادام، حبوبات، جگر، انواع ماهی و ها و … در برنامه غذایی گنجانده شود.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *