عفونت پستان چه علت و علائمی دارد؟

عفونت پستان یا ماستیت از جمله شایع ترین بیماری های پستان زنان می باشد که در اثر علل مختلفی رخ می دهد. بروز عفونت پستان در دوران شیردهی درصد شیوع بالایی دارد. به همین دلیل اغلب زنان در دوران شیردهی و در پی ابتلا به این نوع عفونت سریعاً به متخصصین امر مراجعه می کنند.

با ما همراه باشید تا بسیاری از مهم ترین نکاتی که در خصوص عفونت پستان وجود دارد را در بخش های مختلف به شما ارائه کنیم.

عفونت پستان چیست؟

عفونتی که بخش های مختلف پستان را درگیر می کند، ناشی از انتقال باکتری های موجود در سطح پوست سینه زنان یا باکتری های دهان نوزاد شیرخوار به داخل بافت سینه است.

عفونت پستان در دوران شیردهی به این دلیل ایجاد می شود که باکتری های دهان نوزاد از مجرای ترک های پوستی و نیز نوک پستان وارد بافت پستان زنان می شود و سبب بروز عفونت می گردد.

زنانی که به عفونت پستان دچار می شوند بافت سینه شان ملتهب و سفت می شود. به همین دلیل دردهایی را تجربه می کنند که در هنگام شیردهی و مکیدن نوزاد این دردها بیشتر می شود.

 

علائم و نشانه های بروز عفونت پستان

مهم ترین نشانه هایی که در اثر بروز عفونت پستان یا ماستیت رخ می دهد:

 • سفت شدن بافت سینه های زنان
 • افزایش دما در ناحیه پستان های زنان: زمانی که به سینه های زنان دست می زنید نسبت به سایر بخش های بدنی شان گرم تر است.
 • شکل گیری توده های قابل لمس در ناحیه سینه ها
 • تجربه دردهای شدید تا خفیف در ناحیه سینه مخصوصا در هنگام شیردهی
 • سوزش سینه های زنان

 

علت عفونت پستان در زنان

یک باکتری به نام استافیلوکوکوس وجود دارد که عامل اصلی به وجود آمدن عفوت پستانی است. عفونت به وجود آمده در اثر این باکتری، استاف نام دارد.

در دوران شیردهی احتمال دارد که شیر جمع شده در ناحیه سینه زنان زیاد شود و همچنین مجاری شیری مسدود گردد. در نتیجه شیر به بخش های عقبی بازگشت کند و منجر به بروز عفونت پستان زنان گردد.

زنانی که در نوک سینه هایشان ترک وجود دارد، نسبت به دیگران در معرض خطر بیشتری هستند. زیرا که از این کانال انواع باکتری ها به داخل بافت سینه منتقل می شود و عفونت به وجود می آید.

در این بین زنانی که سیستم ایمنی بدنی ضعیفی دارند نیز در معرض آسیب بیشتری هستند.

 

عفونت پستان یا ماستیت چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص-عفونت-پستان

زنانی که در دوران شیردهی با علائم و نشانه های ماستیت مواجه می شوند به متخصصین مراجعه می کنند. متخصصین با معاینات بالینی می توانند بروز عفونت را در آنان تشخیص دهند.

برای این که سایر مشکلات احتمالی در ناحیه پستان زنان نیز تشخیص داده شود، ماموگرافی و نمونه برداری تجویز می شود. این روش های تشخیصی کمک می کند که وضعیت پستان ها در خصوص احتمال ابتلا به سرطان پستان نیز مورد بررسی قرار گیرد.

 

عفونت پستان چگونه درمان می شود؟

در صورتی که سینه آبسه کرده باشد نیاز به انجام جراحی است. اما در وضعیت طبیعی، زنان با استفاده از آنتی بیوتیک های تجویز شده به مدت 10 روز الی دو هفته می توانند این عارضه را به طور کلی درمان کنند.

این داروها در روند شیردهی مشکلی ایجاد نمی کنند و می توانید همزمان با استفاده از داروهای آنتی بیوتیک به فرزند خود شیر دهید. در موارد مورد نیاز نیز می توانید از شیردوش استفاده کنید.

 

مراقبت در دوران ابتلا به عفونت پستان

برخی از نکات مراقبتی باعث می شود که دوران عفونت پستان راحت تر و بی خطر طی شود. مثل:

 • استفاده از کمپرس گرم برای کاهش درد: زنانی که در اثر عفونت پستان درد هایی شدید را تجربه می کنند و در دوران شیردهی قرار دارند، برای این که روند شیردهی بهتر انجام شود و درد کمتری را احساس کنند می توانند از کمپرس گرم استفاده کنند.
 • استفاده از حوله گرم در محل عفونی: در طول روز 4 نوبت و در هر نوبت به مدت 15 دقیق حوله گرم را روی سینه ها قرار دهند.
 • استفاده از داروهای تجویز شده بر طبق دستور پزشک: معمولاً داروهای ضد التهاب و ضد درد همچون ایبوپروفن تجویز می شود. این داروها را در ساعات مشخص شده مصرف کنید تا تاثیرات آن آَشکار گردد.
 • آموزش و یادگیری تکنیک های درست شیردهی به منظور کاهش درد و التهاب
 • پیشگیری از تجمع شیر در پستان ها به مدت طولانی

روش های پیشگری از بروز عفونت پستان در دوران شیردهی

اقدامات زیر می تواند احتمال بروز خطر عفونت پستان را کاهش دهد. مثل:

 • برای شیردهی برنامه منظم داشته باشید: زمانی که در فواصل زمانی مشخصی شیردهی انجام می دهید، مقادیر اضافی شیرها در داخل بافت سینه باقی نمی ماند و احتمال عفونت کاهش پیدا می کند.
 • برای تمیز کردن و حذف باکتری های موجود در نوک سینه نباید از مواد و صابون های شیمیایی استفاده کنید.
 • از چربی های غیر اشباع استفاده نکنید. زیرا که این ماده غذایی احتمال انسداد مجاری شیردهی را افزایش می دهد. در نتیجه با مسدود شدن کانال های شیردهی احتمال عفونت به وجود خواهد آمد.
 • در هنگام شیردهی از حوله گرم و تمیز استفاده کنید تا شیر در پستان ها جریان بهتری داشته باشد.
 • ابداً سوتین های تنگ و سفت را در دوران شیردهی استفاده نکنید. زیرا که مانعی در مسیر جریان طبیعی شیر در پستان ها است.

 

خاتمه

در بخش های مختلف و مجزا در این مقاله از علائم و نشانه های عفونت پستان، علت بروز این عارضه و روش های درمانی آن صح ب تکردیم.

در صورتی که علائم این عارضه را در خود مشاهده می کنید، سریعاً به بهترین متخصصین در این زمینه مراجعه کنید. زیرا که تشخیص و درمان بهنگام باعث افزایش موفقیت روند درمان و پیشگیری از خطرات جدی تر خواهد شد. بنابراین نباید نسبت به این عارضه بی تفاوت باشید و در درمان آن و مراجعه به پزشک متخصص اهمال کاری کنید.

 

 

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *