دکتر مریم شفیعی / همه چیز درباره ماموگرافی و کاربرد آن
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

همه چیز درباره ماموگرافی و کاربرد آن

از نگرانی های شایع بین بانوان، ترس از ابتلا به سرطان پستان است. سرطان پستان بیماری است که سلامتی همه زنان را تهدید می کند. با این حال پزشک جراح پستان به کمک ماموگرافی، معاینات پستان و سایر روش های آزمایشگاهی، می تواند به موقع بیماری های پستان را تشخیص دهد.

ماموگرافی روش درمانی به کمک اشعه ایکس با دوز کم در پستانها است تا علائم و تغییرات غیر طبیعی در پستان را نمایش دهد. ماموگرافی به پزشک این امکان را می دهد تا از نزدیک در مورد تغییراتی در بافت پستان که در هنگام معاینه پستان احساس نمی شود، متوجه شود و به تشخیص سرطان سینه کمک می کند.

ماموگرافی

ماموگرافی برای زنانی که علائم پستان دارند مانند تغییر در شکل یا اندازه پستان، برآمدگی، ترشحات یا درد در پستان، استفاده می شود. تغییرات در بافت پستان تقریباً در همه زنان اتفاق می افتد. در حقیقت ، بیشتر این تغییرات سرطانی نیستند و “خوش خیم” نامیده می شوند.

زنان ۵۰ تا ۷۴ سال باید هر ۲ سال یک ماموگرافی انجام دهند. زنان کمتر از ۵۰ سال باید در مورد زمان شروع و دفعات انجام ماموگرافی با پزشک صحبت کنند.

بهترین روش تشخیص سرطان پستان در اسرع وقت چیست؟

ماموگرافی به علاوه معاینه بالینی پستان، موثرترین راه برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان است. یافتن زودهنگام سرطان پستان ، باعث می شود روند بهبودی، سریع تر اتفاق بیفتد.

مانند هر آزمایش، ماموگرافی هم فواید و هم محدودیت دارد. به عنوان مثال ، برخی از سرطان ها توسط ماموگرافی قابل تشخیص نیستند ، اما ممکن است در معاینه بالینی پستان مشاهده شوند.

بررسی سینه های خود برای وجود توده یا سایر تغییرات ، خودآزمایی سینه (BSE ) نامیده می شود. مطالعات تاکنون نشان نداده است که BSE به تنهایی به کاهش تعداد مرگ و میر ناشی از سرطان پستان کمک کند. BSE نباید جای معاینات معمول بالینی پستان و ماموگرافی باشد.

اگر BSE را انتخاب کردید، به یاد داشته باشید که تغییرات پستان می تواند به دلیل بارداری، پیری، یائسگی، چرخه قاعدگی یا مصرف قرص های ضد بارداری یا هورمون های دیگر رخ دهد. طبیعی است که سینه ها کمی برآمدگی و ناهمواری داشته باشند یا معمولاً سینه ها قبل از قاعدگی متورم و حساس هستند. در صورت مشاهده تغییرات غیرمعمول در پستان، با پزشک خود تماس بگیرید.

ماموگرافی چگونه انجام می شود؟

فرد جلوی دستگاه مخصوص اشعه ایکس می ایستد. شخصی که از اشعه ایکس استفاده می کند، به او تکنسین رادیولوژیک می گویند، سینه های فرد را یکی یکی بین صفحه اشعه ایکس و یک پلاستیک قرار می دهد. این صفحات به دستگاه اشعه ایکس متصل می شوند و سینه ها را فشرده می کنند تا صاف شوند. این کار سبب می شود تصویر واضح تری بدست آید. فرد برای چند ثانیه فشار روی پستان خود احساس می کند. این احساس فقط برای چند ثانیه طول می کشد و هرچه پستان صاف تر باشد، تصویر بهتر است. بیشتر اوقات، از هر پستان دو عکس گرفته می شود – یکی از پهلو و دیگری از بالا. ماموگرافی غربالگری از ابتدا تا انتها حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد.

بیشتر بخوانید
همه چیز درباره سرطان پستان

آیا انواع مختلفی از ماموگرافی وجود دارد؟

دو نوع ماموگرافی دیده می شود:

 • ماموگرافی غربالگری: ماموگرافی غربالگری برای همه زنان بالای ۴۰ سال استفاده می شود. توصیه می شود که زنان هر سال ماموگرافی انجام دهند و در صورت نداشتن سابقه ابتلا به سرطان و ناراحتی های پستان، هر دو سال یک بار ماموگرافی را انجام دهند.
 • ماموگرافی تشخیصی: بعد از یافتن توده یا نشانه ای از سرطان پستان، از ماموگرافی های تشخیصی استفاده می شود. علائم سرطان پستان می تواند شامل درد ، ضخیم شدن پوست در پستان، ترشحات نوک پستان یا تغییر اندازه یا شکل پستان باشد. همچنین می توان از این نوع ماموگرافی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پستان مشکوک که در یک ماموگرافی غربالگری وجود دارد، یا برای مشاهده بافت پستانی که به سختی قابل مشاهده است استفاده کرد.
  انجام ماموگرافی تشخیصی بیشتر از ماموگرافی غربالگری طول می کشد زیرا در این حالت اشعه ایکس بیشتری وجود دارد تا از چندین زاویه دید پستان را بدست آورید تا تصویر دقیق تری ایجاد شود، این به پزشک کمک می کند تا تشخیص درست را انجام دهد.

در یک ماموگرافی دیجیتال نیز از اشعه ایکس برای تولید تصویری از پستان استفاده می شود، اما به جای ذخیره مستقیم تصویر بر روی فیلم، مستقیماً در رایانه ذخیره می شود. چنین چیزی به پزشک کمک می کند تا تصویر ضبط شده بزرگتر شود تا پزشک از نزدیک بررسی کند.

ماموگرافی

مزایای ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی دیجیتال مزایای زیر را دارد:

 • امکان مشاوره با پزشکان دیگر (زیرا تصاویر توسط رایانه به اشتراک گذاشته می شود و پزشکان دیگر می توانند به آن دسترسی داشته باشند)
 • تشخیص دقیق تفاوتهای جزئی بین بافتهای طبیعی و غیر طبیعی
 • کمتر بودن دفعات و تعداد آزمایش های پیگیری مورد نیاز
 • نیاز به تصاویر تکراری کمتر

چند بار باید ماموگرافی انجام دهم؟

گروه ویژه خدمات پیشگیری ایالات متحده (USPSTF) توصیه می کند:

 • زنان ۵۰ تا ۷۴ سال، باید هر ۲ سال یک ماموگرافی انجام دهند
 • زنان کمتر از ۵۰ سال باید در مورد زمان شروع و دفعات انجام ماموگرافی با پزشک صحبت کنند

ماموگرافی چه چیزی را می تواند نشان دهد؟

رادیولوژیست با بررسی اشعه ایکس، تغییرات پستانی غیرعادی در هر پستان را بررسی می کند. وی برای بررسی تغییرات، ماموگرافی های گذشته را با جدیدترین مورد انجام می دهد.

توده غیرطبیعی در پستان: گاهی اوقات می تواند به پزشکان اطلاعاتی در مورد سرطان بودن یا نبودن آن بدهد. در ماموگرافی ، رشد توده خوش خیم اغلب با لبه مشخص ، صاف و گرد به نظر می رسد. سرطان پستان اغلب دارای طرح کلی دندانه دار و شکلی نامنظم است.

اگر نتیجه آزمایش غربالگری، نشان می دهد که سرطان دارید، پزشک ابتدا تشخیص می دهد چنین چیزی به علت سرطان یا به علت دیگری است، برای این کار در مورد سابقه بیماری های شخصی و خانوادگی سوال می کند. ممکن است معاینه بدنی داشته باشید و برخی از آزمایشات خاص را تجویز کند.

در سونوگرافی، به کمک امواج صوتی، تصویری از پستان فرد ایجاد می شود. تصاویر می تواند کیست هایی را نشان دهد که سرطانی نیستند.

بیوپسی ، آزمایشی است که در آن مایعات یا بافت ها از پستان فرد خارج می شود تا به یافتن سرطان کمک کند. پزشک ممکن است فرد را به یک جراح یا پزشکی که متخصص بیماری پستان برای نمونه برداری است، ارجاع دهد.

بیشتر بخوانید
ماستیت پستان؛ حس مشترک مادران در دوران شیردهی

آیا اشعه ماموگرافی مضر است؟

سرطان پستان یکی از نگرانی های بهداشتی زنان در سرتا سر جهان و ماموگرافی ابزاری برای تشخیص زودرس این بیماری. برخی بر این باورند که اشعه ماموگرافی و یا همون اشعه ایکس، سرطان زا است اما این یک باور غلط است چون دوز اشعه برای ماموگرافی بسیار پایین است به صورت یکه میشه از آن چشم پوشی کرد و بعد از انجام ماموگرافی اشعه‌ای در بدن باقی نمی مونه و به صورت کلی منافع انجام ماموگرافی خیلی بیشتر از مضرات آن است و به همه خانم‌ها توصیه میشه از سن ۴۰ سالگی به بعد ماموگرافی را انجام بدهند و بسته به نظر پزشک معالج سالیانه و یا یک سال در میان آن را تکرار کنند.

اقدامات قبل از ماموگرافی

در اینجا چند دستورالعمل کلی مخصوص قبل از انجام ماموگرافی آورده شده است:

 • اگر هنوز در دوره قاعدگی به سر می برید، سعی کنید ماموگرافی خود را بعد از پریود انجام دهید. زیرا تصویر بهتر می شود.
 • اگر پروتز پستان دارید حتماً هنگام تعیین وقت خود به مرکز ماموگرافی خود بگویید که آنها را انجام داده اید.
 • لباس راحت بپوشید: به این ترتیب می توانید هنگام انجام ماموگرافی ، از کمر به بالا لباس خود را در بیاورید و شلوارک ، شلوار یا دامن خود را بگذارید.
 • در روز ملاقات با انجام ماموگرافی از هیچ بوی خوشبو کننده ، عطر ، لوسیون یا پودر زیر بغل یا پستان خود استفاده نکنید. این موارد می توانند سایه ها را در ماموگرافی نشان دهند.
 • اگر در مراکز دیگری ماموگرافی انجام داده اید، تصاویر آنها را با خود همراه داشته باشید

هزینه ماموگرافی

ماموگرافی بهترین روش برای یافتن تغییرات پستانی است که با چشم نمی توان آن ها را احساس کرد. حتی اگر پزشک چیزی را در ماموگرافی ببیند، به این معنی نیست که سرطان است؛ لازم است آزمایش های بیشتری در این باره صورت گیرد.

تعرفه های خدمات ماموگرافی بطور سالانه تعیین و به مراکز پزشکی ابلاغ می گردد که براساس لیست ابلاغ شده بسته به خدمات تعریف شده ماموگرافی، هزینه های متفاوتی باید پرداخت کرد.

دکتر مریم شفیعی

متخصص جراحی عمومی دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و دوره تکمیلی جراحی پستان

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

  پرسش و پاسخ تکمیلی

  سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

  ۰ دیدگاه
  یک دیدگاه بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Buttonتماس با دکتر مریم شفیعی