دکتر مریم شفیعی / 8 دلیل برای تعویض پروتز سینه
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

۸ دلیل برای تعویض پروتز سینه

پروتز سینه مانند بسیاری دیگر از جراحی های زیبایی و درمانی ممکن است برای سال های طولانی و به صورت مادام العمر دوام نیاورد و دچار تغییرات، عوارض و یا فرسودگی شود، به همین دلیل پس از گذشت چند سال بسیاری از افراد که تحت عمل جراحی پروتز سینه قرار گرفته اند تصمیم میگیرند و یا ناچار می شوند عمل پروتز سینه را مجددا انجام دهند.
برای انجام عمل تعویض پروتز سینه دلایل بسیار زیادی وجود دارد که دکتر مریم شفیعی بهترین جراح زیبایی سینه در تهران ؛ در ادامه این نوشتار توضیحات بیشتری را در خصوص عمل تعویض پروتز سینه در اختیار شما خواهد داد. اگر سینه های تان را پروتز کرده اید و یا قصد تعویض پروتز سینه را دارید پیشنهاد می شود در ادامه با ما همراه شوید و جواب تمامی سوالات خود را بگیرید.

8 دلیل برای تعویض پروتز سینه بانوان

۱- قرارگیری ناصحیح پروتز سینه و ایجاد حالت دفرمه و نامتقارن

اگر پروتزهای سینه به نحوی قرار گرفته باشند که نزدیک به پهلو، بالا و یا پایین قرار گرفته باشند فرمی نازیبا را به خود خواهد گرفت. گاهی اوقات نیز سینه ها خیلی زیاد به هم نزدیک می شوند. در برخی مواقع به علت متفاوت بودن مکان قرارگیری پروتزها ممکن است سینه ها حالت نامتقارن نیز پیدا کنند.
در این شرایط با توجه به نارضایتی فردی که تحت عمل جراحی قرار گرفته است، از فرم پستان هایش، ممکن است تصمیم به عمل تعویض پروتز سینه بگیرد.

۲-جا به جایی پروتز، پارگی و یا فرسوده شدن آن

فرسودگی پروتز نیز یکی از مهم ترین دلیل ها برای تعویض پروتز سینه است. به طور عمومی، پروتزهای سینه پس از گذشت هشت الی پانزده سال، به مرور دچار فرسودگی و تغییر فرم می شوند و احتمال پاره شدن و آسیب دیدن شان نیز افزایش خواهد یافت.

البته بافت سینه نیز به مرور زمان دچار تغییراتی خواهد شد و این تغییرات بافت سینه، می توانند مسبب جا به جایی و حرکت کردن پروتز سینه و ایجاد دفرمگی و تغییر شکل در پستان ها می شود.
علی رغم مقاومت بسیار بالای پوسته ای پروتزهای سیلیکونی باز هم خطر پارگی و ترکیدن پروتز وجود دارد. زمانی پروتز سینه تان پاره شود، اگر پروتز از جنس سالین ( آب نمکی) باشد، آب نمک موجود در پروتز از طریق بدن تان جذب خواهد شد ولی از آن جایی که پس از پارگی پروتز فرم پستان شما، نامتقارن و نامتناسب خواهد شد مجبور به تعویض پروتز سینه خواهید شد.
برای اطمینان یافتن از پاره نشدن پروتزهای سیلیکونی هرچند وقت یکبار باید نزد پزشک متخصص رفته و از سالم بودن آن ها از طریق ام آر آی، اطمینان حاصل نمایید. چرا که در صورت پارگی پروتزهای سیلیکونی از طریق معاینه متوجه این اتفاق نخواهید شد.

بیشتر بخوانید
انکوپلاستی؛ روش نوین برای بازسازی پستان

علائم پارگی پروتز سینه

 •  پارگی پروتز سینه در پروتزهای آبنمکی

سینه ایی که پروتز آن ترکیده است از سینه ایی که پروتز آن تنرکیده است کوچکتر است.

 •  پارگی پروتز سینه در پروتز های سیلیکونی

ایجاد توده در حوالی سینه، نشتی مواد و ژل داخل پروتز به دیگر بافت های سینه، دفرمگی در سینه، در بعضی مواقع برآمدگی و تورم در غدد لنفاوی زیر بغل ایجاد میشود.

۳- بروز اختلالات دردناک و مشکلات برای سلامتی مانند بروز فیبروز پستان در اطراف پروتز یا انقباض کپسول

گاهی یک کپسول ضخیم از بافت زخم های اسکار در اطراف پروتز سینه ایجاد می شود و ایجاد درد و ناراحتی بسیا ر زیادی در بدن فردی که تحت عمل جراحی قرار گرفته است می کند،
گاهی نیز حدود چهار یا پنج سال پس از عمل جراحی پروتز سینه بافت فیبروز در اطراف پروتز ایجاد می شود که باعث ایجاد سفتی و درد بسیار زیاد در ناحیه پستان می شود.

۴- نارضایتی از فرم نهایی سینه پس از عمل

بسیاری از بانوان پس از انجام عمل پروتز سینه از فرم ایجاد شده ناراضی هستند؛ البته به غیر پاره ای از مواقع که به دلیل بد انجام شدن عمل جراحی پروتز سینه حق دارند، گاهی نیز عمل پروتز سینه از نظر پزشک متخصص بی عیب و نقص است ولی از دید آن فرد و یا همسرش فرم ایده آل محسوب نمی شود و شاید انتظاراتی غیرواقعی از عمل پروتز سینه دارند.
به هر حال در صورت نارضایتی بیمار از فرم حاصل شده احتمال درخواست برای انجام عمل مجدد بسیار بالا می رود.

۵- تمایل به تغییر فرم سینه به دلیل تغییرات مد

از آن جایی که با توجه به تغییرات روز زمانه سلیقه افراد نیز تغییر می کند، ممکت است برخی از زنان پس از گذشت چند سال از نتیجه عمل جراحی پروتز سینه ناراضی شوند و خواهان تغییر فرم آن باشند. مثلا در دهه نود افراد به پروتزهای بزرگ علاقمند بودند ولی در زمان حاضر پروتزهای متوسط طرفدار بیشتری پیدا کرده اند.

۶- سخت شدن انجام فعالیت های بدنی برای ورزشکاران

پستان های درشت، دامنه حرکات ورزشی را کاهش می دهند و زنان ورزشکار را با مشکل مواجه خواهند کرد؛ چرا که با داشتن سینه های بزرگ دویدن بسیار دشوار می شود، و در برخی از مواقع نیز باعث ایجاد احساس گردن درد و حتی کمردرد نیز می شوند.
حتی محدوده حرکت بازوان را نیز کم می کند. به همین جهت برخی از زنان ورزشکار که عمل پروتز سینه را انجام داده اند ممکن است خواهان عمل تعویض پروتز سینه به منظور کوچکتر کردن پستان های شان بشوند.

۷- تغییرات شدید در وزن فردی که تحت عمل پروتز سینه قرار گرفته است

ممکن است چند سال پس از عمل پروتز سینه فردی که تحت عمل جراحی قرار گرفته است دچار نوسانات شدید وزنی شود. مثلا وزن او بسیار زیاد یا کمتر اززمانی شود که عمل پروتز سینه را انجام داده است. تغییرات وزن بدن بر فرم و شکل پستان ها و بافت درون آن ها تاثیر خواهد گذاشت و در نتیجه شکل و اندازه سینه ها که تغییر می کند، پروتزها نیز جا به جا خواهند شد و ممکن است فرمی نامتناسب را به خود بگیرد. در این شرایط فرد ممکن است تصمیم به عمل تعویض پروتز سینه بگیرد.

بیشتر بخوانید
بیماری های پستان؛ کابوسی از جنس زنانه

۸- تصمیم به تغییر پروتز سینه به خاطر استفاده از پروتزهایی با جنس جدید

زمانی بود که استفاده از نسل قدیم پروتزهای سیلیکونی به دلیل احتمال جذب ژل موجود در آن ها در تمامی نقاط بدن، از سوی سازمان جهانی به مدت چهارده سال ممنوع شد. اما نسل جدید پروتزهای سیلیکونی به دلیل ایمنی بسیار گسترده اکنون مورد استقبال وتایید سازمان بهداشت و پزشکی جهانی قرار گرفته است.
به همین جهت بسیاری از زنان و حتی پزشکان استفاده از پروتزهای سیلیکونی جدید را به پروتزهای سالینی ترجیح می دهند و ممکن است برای تغییر پروتزهای سالینی شان به پروتزهای جدید سیلیکونی تصمیم به عمل تعویض پروتز سینه بگیرند.

در نهایت
دکتر مریم شفیعی  آماده ارائه تمامی خدمات مربوط به پروتز سینه با به کارگیری پیشرفته ترین تجهیزات پزشکی و به روزترین روش های علمی دنیا ست، سوابق کاری درخشان ایشان موجب اعتماد هر چه بیشتر مراجعان به ایشان شده است.

دکتر مریم شفیعی

متخصص جراحی عمومی دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و دوره تکمیلی جراحی پستان

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

  پرسش و پاسخ تکمیلی

  سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

  ۰ دیدگاه
  یک دیدگاه بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Buttonتماس با دکتر مریم شفیعی