بیوپسی سوزنی پستان چیست و چگونه انجام می شود؟

بسیاری از بانوان به محض احساس توده های پستانی، دغدغه و نگرانی ابتلا به سرطان سینه را دارند. در صورتی که فقط قسمت کوچکی از توده های پستانی سرطانی هستند و بیشتر این توده ها غیر سرطانی هستند و به راحتی قابل درمان می باشند. توصیه می شود که به محض مشاهده هر گونه تغییرات در بافت پستان های خود شامل احساس توده، ترشحات نوک پستان، قرمزی و التهاب پستان سریعا به پزشک مراجعه کنید تا با انجام آزمایشات و معاینات لازم ریشه و علت این تغییرات پستان را تشخیص دهد. بیوپسی پستان یکی از روش های مطمئن و دقیق تشخیص توده های سرطانی از غیر سرطانی می باشد. در این مقاله قصد داریم در مورد بیوپسی سوزنی پستان و نحوه انجام و مراقبت های قبل و بعد از آن و همچنین نتایج و عوارض آن بپردازیم. چنانچه می خواهید در این زمینه بیشتر بدانید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

بیوپسی سوزنی پستان چیست؟

بیوپسی سوزنی یا نمونه برداری سوزنی، برداشتن تکه ریزی از بافت پستان است که با بی حسی موضعی و بصورت سرپایی انجام می گردد و به وسیله یک سری سوزن های مخصوص انجام می شود. بیوپسی سوزنی عارضه خاصی ندارد و ممکن است مختصری درد و سوزش در محل بیوپسی باشد که با مصرف مسکن کاملا بر طرف می شود و به ندرت ممکن است کبودی در محل بیوپسی رویت شود.

 

چه زمانی بیوپسی سوزنی انجام می شود؟

هر وقت که فرد با یک توده پستانی بزرگ مراجعه کند که نمای مشکوک داشته باشد، یعنی توده سفت یا چسبنده باشد و یا همراه با علائم دیگر باشد: مثلا توده همراه توده همراه با ترشحات خونی از نوک پستان باشد یا توده همراه با فرورفتن قسمتی از پستان یا نوک پستان باشد، توصیه به نمونه گیری می شود، یا هر زمان که تغییرات رادیولوژیک مشکوک وجود داشته باشد. در این زمان توصیه می شود که نمونه گیری انجام شود و بر اساس جواب پاتولوژی تصمیم گیری برای درمان انجام شود.

آمادگی های لازم قبل از انجام بیوپسی پستان

قبل از انجام بیوپسی پستان، در صورت دارا بودن مشکلات زیر باید پزشک خود را مطلع نمایید:

  • استفاده از داروهای رقیق کننده خون
  • قادر نبودن به دراز کشیدن طولانی مدن روی معده
  • داشتن آلرژی
  • مصرف آسپرین در هفت روز گذشته

چنانچه بیوپسی با استفاده از تصویربرداری MRI صورت می گیرد، در صورت داشتن ضربان ساز قلبی یا دستگاه های الکترونیکی دیگری که در بدن شما وجود دارد یا در صورت بارداری، پزشک خود را مطلع نمایید.

 

مراحل انجام نمونه برداری سوزنی پستان

برای انجام نمونه برداری، بیمار باید روی تخت به سمت پهلو دراز بکشد. سپس پزشک متخصص محل نمونه برداری را ضدعفونی می کند و به آن ناحیه ماده بی حس کننده موضعی تزریق می کند. انجام این کار نیاز به بیهوشی کامل ندارد و به صورت سرپایی انجام می شود. بعد از بی حسی محل مورد نظر، پزشک به وسیله سوزن بیوپسی، نمونه برداری را انجام می دهد و مقداری از مایع میان بافتی را خارج می کند. سپس گاز استریل روی محل نمونه برداری گذاشته شده و محل آن بسته می شود. در انجام نمونه برداری با جراحی، لازم است که در محل مورد نیاز، یک برش ریز زده شود و احتمالا به جز بی حسی موضعی از یک خواب ملایم یا بیهوشی کامل نیز استفاده می شود. با ایجاد شکافی کوچک، بافت مورد نظر از بافت سینه برداشته شده و نمونه گیری انجام می شود. پس از انجام نمونه برداری، شکاف ایجاد شده توسط پزشک بخیه زده شده و بسته می شود. برای انجام بیوپسی پستان می توانید به دکتر مریم شفیعی بهترین متخصص جراحی عمومی در تهران مراجعه کنید.

مراقبت های بعد از انجام نمونه برداری پستان

با وجود انجام هر یک از انواع بیوپسی پستان (به جز روش بیوپسی جراحی)، بیمار با بانداژ و یک کمپرس یخ قرار گرفته روی محل بیوپسی می تواند به خانه برود. در طول روز اول بعد از انجام بیوپسی، بیمار می تواند کارهای سبک را انجام هد و پس از یک روز می تواند فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد. کبودی و تورم بعد از انجام بیوپسی سوزنی پستان ممکن است رخ دهد که با استفاده از کمپرس سرد می توان آن را برطرف کرد. برای کاهش درد و ناراحتی پس از انجام بیوپسی ممکن است پزشک داروهای مسکن غیر آسپرین حاوی استامینوفن را برای بیمار تجویز کند. در صورتی که بیمار تحت انجام بیوپسی جراحی قرار بگیرد، احتمالا بخیه هایی در محل بیوپسی زده می شود و در همان روز اول می تواند به خانه برود و بعد از گذشت یک روز فعالیت های معمولی خود را از سر بگیرد.

به چه بیمارانی بیوپسی پستان پیشنهاد می شود؟

بیوپسی پستان به دنبال مشاهده نتایج مشکوک از تصویربرداری ماموگرافی یا سونوگرافی پستان انجام می شود. در صورتی که معاینه اولیه و یا نتایج تصویربرداری، توده مشکوک را تشخیص ندهند، عموما نیازی به بیوپسی نیست. زیرا ممکن است توده های پستانی در اثر تغییرات فیبروکیستیک پستان یا عفونت ایجاد شده باشند که در هر دو مورد با مصرف دارو و درمان های خانگی قابل درمان خواهد بود. پزشک شما ممکن است بیوپسی پستان را به دلایل ذیل تجویز نماید:

  • نتایج ام آر آی پستان نشان دهنده یافته های غیرطبیعی باشد.
  • تغییرات غیر طبیعی در بافت پستان، نوک پستان، آرئول و پوست پستان مشاهده شوند. تغییراتی از قبیل ترک خوردن، قرمزی و التهاب، خروج ترشحات رنگی یا خون از پستان و پوسته پوسته شدن پستان
  • نتایج ماموگرافی پستان نشان دهنده ناحیه ای مشکوک در بافت پستان باشد.
  • نتیجه سونوگرافی پستان نشان دهنده نواحی غیر معمول در بافت پستان باشد.

 

نتایج بیوپسی پستان

بعد از انجام نمونه برداری از بافت پستان، نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود. در آنجا پزشک متخصص نمونه را با استفاده از میکروسکوپ و روش های خاص مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. آسیب شناس یک گزارش آسیب شناسی به پزشک ارسال می کند که نشان می دهد آیا سرطان یا تغییرات غیر سرطانی یا سلول های سرطانی وجود دارد یا خیر.

عوارض بیوپسی سوزنی پستان

اگر چه بیوپسی عوارض خاصی ندارد، اما ممکن است پس از آن احساس کمی فشار، درد جزئی و کبودی داشته باشید. از این رو می توانید از پزشک خود بخواهید که با تجویز داروی مسکن، درد های احتمالی بعد از انجام بیوپسی را به حداقل رسانده و آن ها را تسکین دهد.

کلام آخر

تجویز نمونه برداری یا بیوپسی پستان توسط پزشک، به معنای ابتلای شما به سرطان پستان نیست و در بسیاری از مواقع جواب این آزمایش منفی خواهد بود. از رو نباید نگران باشید و با آرامش و اطمینان خاطر می توانید این روش تشخیصی را انجام دهید. بیوپسی نیازی به بستری ندارد و بیمار می تواند نیم ساعت یا حداکثر یک ساعت بعد از انجام نمونه برداری، محل نمونه برداری را ترک نماید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *