ابدومینوپلاستی چیست؟

ابدومینوپلاستی، تامی تاک یا جراحی زیبایی شکم ، جراحی است که با برداشت بافت و چربی اضافی از ناحیه شکم و کشیدگی بیشتر این ناحیه همراه می باشد. در برخی موارد، این روش جراحی همزمان با لیپوساکشن انجام می شود تا تغییر فرم بهتری در شکم ایجاد گردد.

افراد بنا به دلایل مختلفی خواهان انجام ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم هستند. از جمله:

– شل شدن پوست شکم بعد از کاهش وزن
– افتادگی پوست شکم بعد از بارداری
– وجود اسکار روی شکم بعد از جراحی و یا آسیب

برداشت پوست و چربی اضافی شکم به بهبود فرم این ناحیه کمک خواهد کرد، حتی جالب است بدانید که ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم می تواند به رفع استرچ مارک (ترک های پوستی) دوران بارداری نیز کمک کند. نکته بسیار مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که ابدومینوپلاستی درمانی جهت کنترل و یا کاهش وزن نیست و نمی تواند مانع اضافه وزن شما در آینده شود.

جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

آمادگی قبل از ابدومینوپلاستی

 • اگر بیمار سیگاری باشد، از او خواسته می شود به مدت شش هفته قبل از جراحی، استعمال سیگار و دخانیات را کنار بگذارد. نیکوتین موجود در سیگار، روند بهبود را به تاخیر می اندازد و احتمال بروز عوارضی از قبیل عفونت را افزایش خواهد داد.
 • توصیه می شود بیمار قبل از جراحی به وزن ایده آل خود رسیده باشد.
 • مصرف داروهای پیشگیری از بارداری باید چهار هفته قبل از جراحی قطع شود.
 • از آن جایی که جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، بیمار باید روز عمل ناشتا باشد و شش تا هشت ساعت قبل از جراحی، از خوردن و آشامیدن مواد غذایی خودداری کند.

در طول جراحی ابدومینوپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

انواع مختلفی ابدومینوپلاستی وجود دارد که با توجه به میزان برداشت پوست و چربی برای بیمار در نظر گرفته خواهد شد. در کل، این روش جراحی می تواند در حدود دو تا چهار ساعت به طول بینجامد.

– ابدومینوپلاستی استاندارد

در این روش، برشی از یک سر ران تا سر دیگر ران و برش دیگری در اطراف ناف زده می شود تا این ناحیه از پوست جدا شود. بعد از کشیده شدن عضلات و برداشت پوست و چربی اضافی، مابقی پوست به محل اصلی برمی گردد و سوراخ جدیدی به عنوان ناف ایجاد خواهد شد.برش ها به گونه ای زده می شوند که درخط بیکینی به خوبی محو و پنهان شوند.

– مینی ابدومینوپلاستی

این روش زمانی از سوی پزشک توصیه می شود که میزان کمی از پوست و یا چربی باید برداشته شود. برش کوچکی زیر شکم زده می شود و تغییری در پوزیشن قرارگیری ناف نیز ایجاد نخواهد شد، از آن جایی که برش زده شده در این روش نسبت به روش استاندارد کوتاه تر است، طول دوره نقاهت و بستری بودن در بیمارستان نیز کمتر خواهد بود.

بعد از پایان ابدومینوپلاستی

 •  بعد از پایان جراحی ابدومینوپلاستی، پانسمانی بر روی شکم قرار می گیرد تا از ناحیه زیر شکم محافظت به عمل آید.
 • بعد از جراحی، داروی مسکن به بیمار داده می شود تا از میزان درد کاسته شود.
 • از بیمار خواسته می شود در رختخواب، زانوی خود را خم کند به گونه ای که فشاری به بخیه ها و عضلات وارد نشود.
 • از رانندگی و نوشیدن مشروبات الکلی تا بیست و چهار ساعت بعد از جراحی باید خودداری شود.
 • مشاهده ورم، التهاب و کبودی در ناحیه جراحی کاملا طبیعی است و به مرور زمان و طی چند هفته از شدت علائم کاسته خواهد شد.

دوره نقاهت و مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

انجام زود هنگام یک سری فعالیت ها می تواند باعث فشار آمدن به بخیه ها و عضلات شکمی شود و روند بهبود به کندی طی شود.معمولا جراحی ابدومینوپلاستی دوره نقاهت شش هفته ای را به همراه دارد که البته با توجه به شرایط بدنی بیمار، این بازه زمانی می تواند متغیر باشد. آن چه که اهمیت دارد این است که باید تمام نکات گفته شده از سوی پزشک رعایت شودو توصیه می شود بعد از جراحی، بیمار تا جایی که می تواند در منزل استراحت و از انجام فعالیت های شدید بدنی مانند خم و راست شدن، ورزش و یا بلند کردن اجسام سنگین دوری کند.

فراموش نکنید که از برقراری رابطه جنسی به مدت سه هفته و رانندگی به مدت شش هفته باید خودداری شود، داروهای تجویز شده از سوی پزشک باید به موقع مصرف شوند و شکم بند مخصوصی برای بیمار در نظر گرفته می شود که باید به مدت حداقل شش هفته بسته شود تا از شکم محافظت به عمل بیاید و از میزان ورم و درد نیز کاسته شود.

عوارض ابدومینوپلاستی چیست؟

1- عوارض استفاده از داروهای بیهوشی

2- خونریزی بعد از عمل جراحی

3- احتمال عفونت در ناحیه جراحی شده و بعد از آن انتقال به دیگر ارگان های بدن

4- جمع شدن آب در بافت های بدن

5- تحلیل رفتن بافت پوستی

6- بی حسی در ناحیه جراحی شده

7- وجود اسکار ها و جای زخم های جراحی

8- ایجاد ظاهری ناخوشایند در جای جراحی

9- گاهی کند شدن بهبود جای عمل و زخم ها

10- تغییر رنگ و تورم غیر عادی در جای بخیه ها

11- نامسطح بودن پوست ، عدم تقارن در قسمت های جمع شده پوست

12- وجود دردهای مداوم بعد از عمل

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی یکی از جراحی به روز و رایج در دنیا شده است که در طی آن چربی و پوست های اضافه شکم را برداشته و بافت های شل و آسیب دیده شما را تا حدی زیادی بازسازی می کند اما نکته ایی که در این نوع جراحی ها وجود دارد این است که آیا برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی امری عادی است و امکان برگشت وجود دارد؟

در اینجا نکته ایی بسیار مهم وجود دارد و آن این است که شما بعد از جراحی نیز باید بطور مداوم مراقب تغذیه و سبک زندگی خودتان باشید چرا که ثابت نگهداشتن وزن شما باعث بهتر ماندن نتیجه جراحی می باشد، یکی از راه های ثابت نگداشتن نتیجه جراحی ابدومینوپلاستی جدی گرفتن مراقبت های قبل و بعد از جراحی زیبایی شکم می باشد که شما را در جهت ماندگاری بیشتر کمک می کند.

شما برای آنکه بتوانید نتیجه ایی دائمی از جراحی زیبایی شکم و پهلو خود بگیرید بهتر است قبل و بعد از جراحی مشاوره ایی با بهترین جراح متخصص ابدومینوپلاستی داشته باشید و هیچگاه فراموش نکنید که بعد از جراحی سبک زندگی شما باید با گذشته فرق داشته باشد وگرنه به همان روال سابق خود بازمیگردید.

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی

هزینه جراحی ابدومینوپلاستی

جراحی تامی تاک یا همان ابدومینوپلاستی یکی از روش های به روز و معمول از بین بردن چربی های دور و میانه شکم می باشد که برای آن نمی توان عدد ثابتی در نظر گرفته شود و به مواردی از جمله :

 • جراح متخصص ابدومینوپلاستی
 • نوع جراحی زیبایی شکم
 • موقعیت جغرافیایی قرارگیری محدوده مطب پزشک
 • تجهیزات و مخارج مربوط به جراحی

و … بستگی دارد ، اما نکته ی اصلی که وجود دارد این است که هزینه جراحی ابدومینوپلاستی جواب مستقیم و ثابتی ندارد با این حساب شما با مراجعه به دکترمریم شفیعی می توانید از هزینه این جراحی زیبایی شکم اطمینان حاصل کنید.

Source: https://www.bupa.co.uk/health-information/cosmetic-surgery-and-procedures/tummy-tuck

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *